Závěť a jiné listiny pro případ smrti
Chcete-li o svém majetku pořídit závětí, tedy své majetkové poměry pro případ smrti uspořádat jinak, než stanoví zákon, můžete sepsat závěť v několika formách, které upravuje občanský zákoník, přičemž s ohledem na právní jistotu lze doporučit formu notářského zápisu.
Jaké jsou výhody závěti sepsané notářským zápisem?
- Při sepsání závěti se Vám dostane potřebného právního poučení, které vychází z vaší konkrétní životní a majetkové situace.
- Závěť je sepsána na potřebné odborné úrovni, čímž se předchází pozdějším sporům dědiců o výklad závěti.
- Forma závěti je prakticky nezpochybnitelná.
- Notářský zápis je trvale uložen u notáře (po ukončení jeho činnosti u notáře, který převezme úřad). Tím je minimalizováno riziko ztráty nebo zničení závěti.
- Existenci závěti notář nahlásí do Evidence právních jednání pro případ smrti vedené Notářskou komorou České republiky. To zajišťuje, že závěť bude automaticky připojena k příslušnému řízení o dědictví.
Při sepsání závěti je třeba vědět, že povinný díl se u nepominutelných dědiců (potomků) stanoví ve výši 1/4 jejich zákonného dědického podílu, u nezletilých potomků to jsou 3/4 jejich zákonného dědického podílu.
V občanském zákoníku jsou stanoveny podmínky, za kterých lze potomka vydědit. Praktické také může být uzavřít s potomkem smlouvu o zřeknutí se dědického práva.
V závěti lze také ustanovit vykonavatele závěti nebo správce pozůstalosti.
Jaká je cena?
- Odměna notáře za sepsání notářského zápisu o závěti činí včetně jejího zápisu do evidence vedené Notářskou komorou ČR cca 3.300,-Kč. Základní cena může být zvýšena v případě, že se jedná o komplikovanější závěť, zejména obsahuje-li závěť vydědění.
- Odměna notáře za sepsání smluv týkajících se dědického práva je cca 4.000,-Kč.